Ocieplenie dachu płaskiego – praktyczne informacje

1 czerwca 2021

Odpowiednia izolacja dachu to podstawa, jeśli chcemy mieć dobrze ocieplony dom. Jest to szczególnie ważne w przypadku domów z zupełnie płaskim dachem, tak zwanych “kostek” – tam straty ciepła przez strop budynku są bardzo duże, gdyż jego powierzchnia jest całkiem spora. Nie jest to jedynym jednak jedyny powód – tego typu dachy bardzo często są po prostu nienależycie ocieplone. Zatem jak skutecznie ocieplić płaski dach? Pamiętaj, że jest to ważna cześć pokrycia dachowego. Poniżej nasze podpowiedzi.

 

Ocieplenie dachu płaskiego – od czego zacząć?

Zanim zabierzemy się za ocieplanie płaskiego dachu naszego domu, warto sprawdzić, jaką właściwie ma on konstrukcję – od dachowej konstrukcji zależy dobór odpowiednich materiałów ociepleniowych i przebieg całego procesu ocieplania.

Jeśli konstrukcja naszego dachu jest wentylowana – umożliwia cyrkulację powietrza bezpośrednio nad stropem. W takim przypadku na konstrukcji nośnej układa się tzw. paroizolację oraz warstwę ocieplającą. Nad nimi powinna znajdować się szczelina wentylacyjna.

Jeśli zaś jesteśmy posiadaczami stropodachu niewentylowanego (w tym przypadku wszystkie warstwy przylegają do siebie i nie pozwala to na cyrkulację powietrza) materiały ociepleniowe układa się bezpośrednio na konstrukcji nośnej. Aby uniknąć zawilgocenia, pod warstwą izolacyjną należy koniecznie ułożyć tzw. warstwę paroszczelną. To często pomijany krok w starym budownictwie, który skutkował dużymi stratami ciepła przez zawilgocone ocieplenie.

Ocieplanie dachu płaskiego – jakie materiały?

Do ocieplania stropodachów najczęściej wybierana jest wełna mineralna lub styropian i polistyren ekstrudowany. Wełna jest materiałem bardzo trwałym – będzie służyła przez długie lata nie tracąc swych właściwości. Oprócz wyjątkowych własności termoizolacyjnych wełna mineralna bardzo skutecznie wycisza pomieszczenia, a dodatkowo jest materiałem niepalnym.

Styropian jest chyba najczęściej spotykanym materiałem ociepleniowym. Jest tani i łatwo dostępny. Podobnie jak wełna, ma bardzo dobre właściwości termoizolujące, jednak nie jest tak skuteczny w wyciszaniu pomieszczeń. Warto też pamiętać, że styropian jest materiałem palnym. Podobnymi właściwościami charakteryzuje się polistyren ekstrudowany.

 

Ocieplanie dachu płaskiego nie jest łatwym zadaniem. Należy jednak pamiętać, że przez źle izolowany termicznie dach tracimy aż 25% ciepła! Dobierając odpowiednie materiały o wysokich właściwościach termoizolacyjnych, zapewnimy sobie ciepły i szczelny dach, a co za tym idzie komfortowe warunki w domu. Warto pamiętać, że nie musimy samodzielnie ocieplać dachu – tu warto zaufać profesjonalistom. W FRB-KF doradzimy, jakie materiały wybrać, a następnie zajmiemy się całym procesem ocieplania Twojego płaskiego dachu.