Mobilny żuraw wieżowy czy tradycyjny dźwig?

18 lutego 2021

Nowe budynki wyrastają w naszym kraju, jak grzyby po deszczu. W dużych i małych miastach pojawia się coraz więcej placów budowy. Trudno wyobrazić sobie prawdziwą budowę bez dźwigu – to właśnie on jest jej znakiem rozpoznawczym, górując nad krajobrazem. Coraz większą popularnością cieszą się dźwigi na wynajem tzw. żurawie mobilne. Czym różnią się od tradycyjnych i który warto wybrać?

Dźwig mobilny czy tradycyjny – podstawowe różnice

Mobilny żuraw wieżowy to unowocześniona wersja tradycyjnego dźwigu. Dzięki mobilności dźwig staje się bardziej funkcjonalny – po zamocowaniu tradycyjnego żurawia do podłoża jedynym ruchem, jaki nam oferuje, jest ruch ramienia. Natomiast jego mobilna wersja jest w stanie bez przeszkód przemieszczać się w dowolne miejsce. Świetnie sprawdzi się też wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości stabilnego zamocowania tradycyjnego dźwigu. 

Rozstawienie mobilnego żurawia zajmuje maksymalnie do 30 minut, a do obsługi całego tego procesu w zupełności wystarczy jeden człowiek. W przypadku dźwigu tradycyjnego sprawa jest bardziej skomplikowana. Sam montaż tradycyjnego dźwigu budowlanego zajmuje około 2 dni i potrzebna jest odpowiednio przeszkolona ekipa. Dźwig tradycyjny montowany jest na dłuższy okres czasu, a ich montaż wymaga pomocy dźwigów samojezdnych.