Dach płaski czy dwuspadowy? Jak wybrać dach na dom

27 kwietnia 2021

Projektując dom, warto przemyśleć każdy, najmniejszy szczegół – na przykład typ i kształt dachu. Konstrukcja dachu ma ogromny wpływ nie tylko na wygląd całego budynku, ale też na jego funkcjonalność. Który dach sprawdza się najlepiej – płaski czy może dwuspadowy? Sprawdźcie naszą analizę! 

Co wybrać – dach płaski czy dwuspadowy?

Najważniejszą rolą dachu jest ochrona przed opadami – deszczówkę najskuteczniej odprowadzają dachy dwuspadowe (skośne), dlatego w Polsce dominują domy właśnie z dachem spadzistym. Warto jednak wiedzieć, że dach płaski nie jest zupełnie płaski – jego nachylenie wynosi 2-3 stopnie, po to, by deszcz mógł swobodnie spływać do rynien. Każdy z typów dachu na swoje wady i zalety.

Dach płaski – charakterystyka

Dach płaski, zwany jest również stropodachem, to bardzo prosta konstrukcja. Jest wytrzymały, odporny na wiatr i bardziej energooszczędny – dzięki mniejszej powierzchni zewnętrznej tracimy mniej ciepła. Płaski dach to brak skosów w pomieszczeniach na piętrze – zatem zyskujemy więcej przestrzeni. W razie konieczności przeprowadzenia prac na dachu jego płaska powierzchnia zapewnia nam większe bezpieczeństwo. Stropodach ma jednak wady – przede wszystkim należy go regularnie sprzątać z zalegających liści czy śniegu.

Dach dwuspadowy – charakterystyka

Dach skośny jest zazwyczaj nachylony pod kątem 35-45 stopni, co ułatwia odprowadzanie wody deszczowej do rynien oraz lepiej chroni dom przed deszczem, śniegiem czy wiatrem. Najłatwiej i najtaniej wykonać stromy dach, pod którym nie ma części mieszkalnej. Oczywistą wadą spadzistego dachu są skosy w pomieszczeniach, które zabierają cenną przestrzeń.

Każda konstrukcja ma swoje wady i zalety. Najważniejszy, by dach pasował do bryły budynku i spełniał nasze oczekiwania. Warto jednak pamiętać, że im większa powierzchnia dachu, tym większe koszty jego budowy i pokryć dachowych. Czasem lepiej zrezygnować ze skomplikowanych, ale estetycznych projektów na rzecz prostych, ale bardziej funkcjonalnych rozwiązań. Wybierając dach koniecznie należy wziąć pod uwagę wszystkie opcje – jeśli chcemy w przyszłości zamontować panele fotowoltaiczne kształt naszego dachu będzie miał duży wpływ na koszty instalacji – oba rozwiązania mają dobre i złe strony. 

Zanim wybierzemy rodzaj dachu dla naszego domu, warto przeanalizować nasze potrzeby oraz wady i zalety wszystkich dostępnych rozwiązań. Zawsze można też zdać się na specjalistów – w FRB-KF z przyjemnością doradzimy, jaki projekt sprawdzi się najlepiej w przypadku Twojego domu.